Obecny czas to Nie 7:01, 25 Maj 2025 | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum www.s7.fora.pl Strona GłównaForum www.s7.fora.pl Strona Główna
Użytkownicy Grupy Rejestracja Zaloguj

Orlik krzykliwy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.s7.fora.pl Strona Główna » Definicje
Zobacz poprzedni temat | Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NightTnT
Administrator


Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: S7

PostWysłany: Pon 0:48, 18 Lut 2008    Temat postu: Orlik krzykliwy

Aquila pomarina) - duży, wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący wschodnią i południową Europę, Azję Mniejszą i subkontynent indyjski. Europejskie ptaki zimują w Afryce. Przeloty w kwietniu i wrześniu - październiku. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy, głównie na wschodzie i północy (populację szacuje się na 1700-1900 par).

Cechy gatunku
Obie płci ubarwione podobnie: ciemno, matowo z szarym odcieniem. Potylica i barki jaśniejsze. Dziób ciemny, palce żółte. Podobny do orła przedniego, lecz wiele mniejszy, zbliżony wielkością do myszołowa. W locie widoczne długie, deskowate skrzydła z palczasto rozłożonymi lotkami pierwszego rzędu oraz białe nasady lotek.
Biotop:
Zwarte, stare i rozległe lasy, przeważnie mieszane, w pobliżu pól uprawnych, łąk i pastwisk, na obszarach obfitujących w tereny podmokłe i jeziora.
Gniazdo
Na wysokim drzewie, przeważnie liściastym, na skraju lub też w głębi drzewostanów, tuż przy pniu, w dolnej części korony.
Jaja
Mało wydłużone, różnobiegunowe, bez połysku, składane pod koniec kwietnia lub na początku maja w ilości przeważnie 2, o wymiarach średnich 63x53 mm. Jeden lęg w roku, w maju.
Wysiadywanie
Wysiadują oboje rodzice przez okres ok. 33-43 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 49-56 dniach.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wokół gniazd orlików krzykliwych obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 100 m, a okresowo (od 1.03 do 31.0Cool - w promieniu do 500 m od gniazda.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez NightTnT dnia Pon 0:48, 18 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Webster
Gość





PostWysłany: Pon 0:49, 18 Lut 2008    Temat postu:

Jego średnie wymiary :
dł. ciała 61-66 cm
rozpiętość skrzydeł 177 cm
waga do 1600 g
...
Powrót do góry
wolek
Administrator


Dołączył: 24 Sie 2013
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 16:09, 01 Gru 2013    Temat postu:

Zasięg występowania i liczebność
Centrum populacji lęgowej orlika krzykliwego obejmuje kraje Europy środkowo–wschodniej. Liczebność tego gatunku oceniana jest na 13-16 tys. par, z czego ponad 80% skoncentrowane jest na terenie Białorusi, Rumunii, Łotwy, Polski i Litwy. Poza Europą występuje jedynie na Bliskim Wschodzie (Turcja, pn. Iran, Armenia) oraz w Rosji.

Stan populacji krajowej
Przez Polskę przebiega południowo-wschodnia granica zasięgu występowania orlika krzykliwego, dlatego jego rozmieszczenie w kraju jest bardzo nierównomierne. Według najnowszych danych KOO w Polsce występuje ponad 2000 par. Najliczniejsza populacja zasiedla północno-wschodnią i południowo-wschodnią Polskę. Tutaj też rozmieszczenie tego gatunku jest względnie równomierne. Ok. 200 par występuje ponadto na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, rozproszone pojedyncze stanowiska w Polsce Centralnej i Wielkopolsce oraz izolowana wysepka ok. 10 par na Opolszczyźnie.


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Ddewor
Administrator


Dołączył: 30 Lis 2013
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 16:16, 01 Gru 2013    Temat postu: Lot

W locie widoczne długie, deskowate, długie i równowąskie skrzydła z palczasto rozłożonymi lotkami pierwszego rzędu oraz białe nasady lotek (pokrywy skrzydłowe są jaśniejsze niż lotki i mogą mieć na wierzchu rdzawe plamy). Gdy leci trzyma je poziomo, prócz lekko opuszczonych dłoni. W powietrzu odznacza się jego potężny dziób oraz charakterystyczna jasnobrązowa głowa. W czasie kołowania ma charakterystycznie załamane w nadgarstkach skrzydła, które przez to lekkie opuszczenie wyglądają jakby były "oklapnięte" ze zmęczenia.

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Rogal
Administrator


Dołączył: 24 Sie 2013
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Sob 23:40, 05 Wrz 2015    Temat postu:

Główną część diety stanowi zwierzyna naziemna - od dużych owadów po młode zające, choć najchętniej łowi gryzonie, takie jak norniki (Microtus sp. stanowi ok. 65% jego pożywienia). Są to zatem małe ssaki, płazy, gady i drobne bezkręgowce, w tym mięczaki.

Żeruje na terenach otwartych, np. na terenach podmokłych. Komitet Ochrony Orłów określił, że na polowania wybiera łąki i pastwiska w 47%, uprawy zbożowe z miedzami w 24%, niskopienne użytki - 15%. Unikają monokultur. Zdobyczy wypatruje z wysokiego stanowiska, np. śródpolnego drzewa, lub łapie ją (głównie żaby) w trakcie spaceru chodząc po ziemi, w czym pomagają mu długie nogi. Może krążyć nad ofiarą i wypatrzeć ją z wysokości nawet 100 m, zawisając w bezruchu. Skuteczność polowań dochodzi do 40%. Najczęściej łowy orła krzykliwego odbywają się od rana do południa, przez co to o tej porze widuje się go najczęściej.


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.s7.fora.pl Strona Główna » Definicje
Wyświetl posty z ostatnich:   
 
 
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:  

Strona 1 z 1


Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Theme created OMI of Kyomii Designs for BRIX-CENTRAL.tk.